رابیتس

رابیتس چیست؟

رابیتس یک ورقه فلزی است، که ظاهری متفاوت دارد و در انواع متنوعی تولید می شود. رابیتس چشمه هایی در اندازه های مختلف دارد. که به دلیل توانایی بالای آن ها در جذب انرژی و مستهلک کردن آن، شبکه هایش در سایزها و شکل های گوناگونی ایجاد می شوند. زاویه های بزرگ تر این شبکه ها موجب مقاومت کمتر و زاویه های کوچک تر موجب مقاومت بیشتر می شوند. به همین دلیل باید زاویه و اندازه آن ها را رعایت کرد. در این مطلب شما را با انواع رابیتس آشنا خواهیم کرد.

انواع رابیتس

رابیتس انواع مختلفی دارد. که در ابعاد 240 سانتی متر طول و 60 سانتی متر عرض تولید می شوند. این محصول به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند.

1. بر اساس تعداد ستون

یک برگ رابیتس سقف از تعداد معینی ستون ایجاد شده است. به همین دلیل براساس تعداد ستون نام گذاری می شود. در کشور ایران رابیتس‌ها با تعداد ستون‌های ۹، ۱۱ و ۱۳ ستونه به کار می روند. که هر کدام برای ساختمان های خاصی استفاده می شوند. در کشورهای خارج نیز از رابیتس 17 ستونه نیز استفاده می کنند. رابیتس 13 ستونه کیفیت بالاتری دارد. اما قیمت آن ها گران تر از بقیه می باشد. تنوعی که در این رابیتس ها وجود دارد در قیمت آن تاثیری ندارند و فقط وزن آن ها می باشد که تعیین کننده قیمت آن می باشند.

2. بر اساس وزن

هر برگ رابیتس سقف براساس ضخامتی که دارد، دارای وزن مخصوصی می باشد. اگر ضخامت رابیتس بیشتر باشد وزن بیشتری خواهد داشت. به همین دلیل وزن هر ورق آن در قیمت رابیتس تاثیر زیادی دارد. اما همیشه نیز نمی توان گفت که رابیتسی که دارای وزن بالایی است همیشه بهتر است. اگر از این محصول در سقف کاذب استفاده شود، وزن آن مهم نیست. زیرا اگر وزن بالایی در سقف کاذب استفاده شود علاوه بر اینکه هزینه بالایی خواهد داشت، کار نیز سخت تر می شود.

3. براساس چشمه

رابیتس سقف علاوه بر وزن و تعداد ستون، براساس چشمه نیز دسته بندی می شود. که براساس چشمه به دو صورت 2 یا 3 چشمه در بازار وجود دارد. که چشمه های رابیتس به شکل های مختلفی مانند لوزی، مربع و متوازی الاضلاع وجود دارند. اگر اندازه روزنه های زیاد باشند مقدار زیادی انرژی به هدر می رود و اگر کمتر باشد مقدار کمی از انرژی به هدر می رود.

کاربرد رابیتس

رابیتس کاربردهای زیادی دارد. که کاربرد رابیتس به منظور استفاده از یک شبکه ای از میلگرد، نبشی، قوطی به همراه برگ های رابیتس می باشد. در این مطلب به کاربرد رابیتس اشاره خواهیم کرد.

 

  • کاربرد رابیتس در جلوگیری از ترک

استفاده از رابیتس در دیوارها  و ستون ها بیشتر به دلیل جلوگیری از ترک می باشد. که برای ترمیم ترک ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

  • کاربرد رابیتس در نما

از رابیتس بیشتر برای نماهای ساختمان استفاده می شود. زیرا موجب زیبایی نمای ساختمان می شود.

 

  • کاربرد رابیتس در بتن ریزی

رابیتس در در بتن ریزی های حجیم کاربرد زیادی دارد و در نقاط قطع بتن ریزی بخصوص در فنداسیون مورد استفاده قرار می گیرد.

———————————————————————————————-

کاربرد رابیتس در سقف کاذب

استفاده از رابیتس در سقف کاذب بیشتر برای تزیینات سقف و گچ کاری استفاده می شود.  و همچنین کاربرد رابیس در سقف کاذب در جهت پوشش روی تاسیسات، زیبا سازی یا پوشاندن اسکلت با متریال های سبک و به صورت ساده یا طرح دار اجرا می گردد. استفاده از رابیس مزایای منحصربفردی را به همراه دارد که در ادامه به مزیای استفاده و کاربرد رابیس در سقف کاذب می پردازیم.

از جمله مزایای رابیس در سقف کاذب سرعت شگفت انگیز و بالای آن در اجرا می باشد که این مزیت به نسبت سایر مزایا از اهمیت بیشتر برخوردار می باشد.

از دیگر مزایای استفاده رابیس در سقف کاذب در دسترس بودن مصالح و نیروی اجرایی آن می باشد که این مورد به محبوبیت رابیس در بین مردم افزوده است.

طرح پذیری بسیار بالا به طوری که می توان انواع طرح های هندسی، قوس ها و سایر موارد را به راحتی در آن اجرا نمود. که این مزیت برای رابیس یک مزیت فوق العاده محسوب می شود زیرا می توان طرح دلخواه خود را به صورتی در سقف پیاده کرد.

اما همانطور که در این جهان خاکی هر وسیله یا شئی که وجود دارد علاوه بر مزیت معایبی نیز به همراه دارد در استفاده رابیس نیز در سقف کاذب علاوه بر مزیت های فوق العاده و منحصربفرد دارای معایبی نیز می باشد. که در ادامه به معایب استفاده رابیس در سقف کاذب می پردازیم.

از مواردی که برای استفاده رابیس  در سقف کاذب یک عیب و نقص محسوب می شود, وزن نسبتا بالای آن است و همچنین برای نازک کاری مصرف گچ را بالا می برد که این مورد نیز یک عیب نسبتا بزرگ برای رابیس می باشد.

کار با رابیتس بهتر است یا کناف؟

از لحاظ وزن، کناف وزن کمتری نسبت به رابیتس دارد. در ساختمان هایی که از سقف کاذب استفاده شده اند، ممکن است بعد از 15 سال لوله های عبوری از سقف کاذب فرسوده شوند، که ترمیم آن ها راحت است زیرا که به آسانی باز و بسته می شوند. اگر کناف با استاندارد و توسط افراد ماهر نصب شود کیفیت بیشتری نسبت به رابیتس کاری سقف خواهد داشت.

اجرای رابیتس در سه مرحله صورت می گیرد.

  • جوش کاری
  • بستن صفحات رابیتس
  • گچ کاری